Početna Novosti 166 pregleda

BYD na 'crnoj listi': Problem nisu automobili

FOTO: RAFAEL MARTINS/REUTERS
BYD-ova tvornica u brazilskom Camacariju

Uvrštavanje na "crnu listu" nije samo reputacijski problem za BYD. Takav status može ograničiti pristup financiranju i otežati buduće investicije

Kineski BYD posljednjih godina bilježi ogroman globalni rast i postao je najveći proizvođač električnih vozila na svijetu. No u Brazilu se sada suočava s ozbiljnim reputacijskim udarcem koji nema veze s njihovom tehnologijom ni automobilima, nego s uvjetima rada na izgradnji tvornice.

Brazilske vlasti uvrstile su BYD na službenu "crnu listu" tvrtki povezanih s teškim kršenjima radničkih prava. Istraga se odnosi na gradnju pogona u Camaçariju, gdje su, prema nalazima inspekcija, radnici bili izloženi uvjetima koji više podsjećaju na prošla stoljeća nego na suvremenu industriju.

Author: RAFAEL MARTINS/REUTERS foto: RAFAEL MARTINS/REUTERS Gradilište BYD-ove tvornice u brazilskom Camacariju

Riječ je o skupini od 163 kineska radnika koje je angažirao podizvođač radova, no odgovornost se sada širi i na samog proizvođača. Inspektori su zabilježili prenapučene smještaje, nedostatak osnovnih životnih uvjeta i ograničen pristup sanitarnim prostorijama. U jednom slučaju čak 31 radnik dijelio je jednu kupaonicu! Osim toga, radnicima su navodno oduzimane putovnice, a dio plaće preusmjeravan je izravno u Kinu. Zabilježeni su i slučajevi depozita koje su radnici morali uplatiti kako bi uopće dobili posao, uz uvjet da im se novac vrati tek nakon nekoliko mjeseci rada.

BYD tvrdi da nije bio upoznat s nepravilnostima i odgovornost prebacuje na izvođača radova. No brazilske vlasti imaju drukčiji stav, ako se tvornica gradi za određenu kompaniju, ona snosi i konačnu odgovornost za sve što se događa na projektu.

Author: RAFAEL MARTINS/REUTERS foto: RAFAEL MARTINS/REUTERS BYD-ova tvornica u brazilskom Camacariju

Uvrštavanje na "crnu listu" nije samo reputacijski problem za BYD. Takav status može ograničiti pristup financiranju i otežati buduće investicije u zemlji, koja je jedno od ključnih tržišta za daljnje širenje kineskih proizvođača. Unatoč tome, poslovanje BYD-a u Brazilu zasad nije izravno pogođeno. Proizvodnja i prodaja modela nastavljaju se, uključujući i male električne automobile koji su već stekli popularnost na tržištu. No dugoročno, ovakav razvoj događaja mogao bi utjecati na percepciju brenda, posebno u trenutku kada se kineski proizvođači pokušavaju pozicionirati kao globalni lideri.
 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi u raspravu.