Početna Tech 25 pregleda

Sastavili smo vlastiti električni automobil: Bilo je jako zabavno

FOTO: Dubravko Kolarić

Upoznajte Planck, retro kamper s prikolicom sastavljen u pogonima Autostarta vještim rukama jedne osmogodišnje djevojčice

Električni automobili su najvažnija priča u automobilskoj industriji posljednjih nekoliko desetljeća. Do 2035. EU bi trebala zabraniti automobile na fosilna goriva pa je jasno da su svi proizvođači bacili karte na razvoj električnih modela koje smatraju prijevozom budućnosti. 

Danas je mnogo električnih automobila na tržištu u Hrvatskoj, sve pokreče jedan ili više električnih motora, svi imaju manju ili veću bateriju i mnogi od njih su prilično neobični. Zato smo i mi odlučili napraviti, odnosno sastaviti vlastiti električni automobil, kako bismo u osnovi vidjeli koliko je to teško (ili jednostavno). Odlučili smo da će naš automobil imati dva elektromotora i paket koji se sastoji od 3 AA baterije. I nakon otprilike dva sata, čitav posao je bio gotov... Upoznajte Planck, retro kamper s prikolicom sastavljen u pogonima Autostarta vještim rukama jedne osmogodišnje djevojčice kojoj je pomagala jedna odrasla osoba, uz pomoć dijelova koje su proizveli i na raspolaganje nam stavili stručnjaci iz hrvatske tvrtke CircuitMess

Author: Dubravko Kolarić foto: Dubravko Kolarić

Pretpostavljamo da ste do sada vjerojatno shvatili da se ne radi o pravom automobilu, već o igrački, no svejedno, prilikom sastavljanja Plancka smo se dobro zabavili i pritom nešto naučili, a nakon toga smo se osjećali prilično zadovoljno i ponosno, jer umjesto da samo raspakiramo elektronički uređaj ovaj smo napravili vlastitim rukama. 

Planck je, kao i niz drugih sličnih vozila, robota i igraćih konzola iz serije Wacky Robots, ideja i proizvod hrvatske tvrtke CircuitMess. Riječ je o seriji STEM proizvoda namijenjenih djeci starosti od sedam godina. Uz pomoć svojih Wacky Robots igračaka koje sama ili uz pomoć roditelja lako sastavljaju, djeca uče kako izraditi vlastite video igre, sastaviti različite elektroničke komponente i osnove programiranja dok ih svaki Wacky Robot uči o različitim aspektima elektronike.

Author: Dubravko Kolarić foto: Dubravko Kolarić

Vrlo zanimljiva ideja iz Hrvatske prilagođena je mlađoj školskoj djeci tako da nema zahtjevnijih radnji poput lemljenja elektroničkih spojeva, što nas je u startu posebno razveselilo jer nismo baš vješti s lemilicom koju dijete iz tima nije koristilo nikada, a odrasla osoba nije taknula valja duže od 30 godina. No nakon ove avanture sa sastavljanjem Plancka oba člana tima Autostarta poželjela su i to konačno naučiti te se baciti i na neke od ambicioznijih i kompliciranijih setova koje također proizvodi CircuitMess

Author: Dubravko Kolarić foto: Dubravko Kolarić

Mali Planck je automobilčić dugačak 10 centimetara, širok 6,5 centimetara i podjednako visok s prikolicom podjednakih dimenzija. Masa mu je 268 grama, izrađen je od pleksiglasa, ukrašen naljepnicama, a za pogon služe dva elektromotora koja energiju crpe iz kompleta od 3 obične AA baterije. Pogon je na prednje kotače, a Planckom se upravlja pomoću daljinskog upravljača kojeg je potrebno također izraditi iz dijelova u setu. 

Author: Dubravko Kolarić foto: Dubravko Kolarić

Da bi nastao Planck potrebno je nešto truda, tako da ova igračka zabavlja i prilikom sastavljanja. U relativno velikoj kutiji u kojoj, pohvalno, nije sve nagurano i prignječeno, naći ćete sve dijelove potrebe za izradu Plancka i odvijač koji je jedini potrebni alat.

Author: Dubravko Kolarić foto: Dubravko Kolarić

Tu je i prilično debela knjižica od kvalitetnog papira u kojoj se osim uputstava za sastavljanje mogu naći i zanimljive priče i činjenice o znanosti i znanstvenicima, pa tako i ocu kvantne fizike Maxu Plancku po kojem je ovaj autić nazvan. Vrlo je pohvalno da su kreatori Plancka sve to dodali u upute za sastavljanje kao dodatnu edukativnu komponentu za "male inženjere". 

Author: Dubravko Kolarić foto: Dubravko Kolarić

Relativno jednostavan ali ne i kratak proces sastavljanja Plancka počinje sastavljanjem konstrukcije i karoserije od pleksiglasa. Nakon što ste odvojili sve plastične dijelove, potrebno ih je oblijepiti naljepnicama, što je po nama jedan od najdelikatnijih dijelova čitave izrade. Ako ste već lijepili naljepnice na neke igračke, i sami znate kako to može biti frustrirajuće ako ste perfekcionist i želite da to ispadne savršeno. Zato smo ovaj dio posla u potpunosti prepustili mlađoj članici naše ekipe koja, na sreću, nije toliki perfekcionist i ne da se tako lako isfrustrirati. 

Author: Dubravko Kolarić foto: Dubravko Kolarić

Nakon pripreme dijelova karoserije slijedi malo više tehnički dio posla: sastavljanje paketa baterija, priključivanje elektromotora na tiskanu pločicu s elektronskim komponentama, spajanje prijemnika na istu pločicu te spajanje baterijskog paketa sa čitavim pogonskim i kontrolnim sustavom.

Author: Dubravko Kolarić foto: Dubravko Kolarić

U nizu sljedećih koraka, od kojih nas svaki, malo po malo, vodi ka konačnom proizvodu slijedi spajanje motora s dijelovima karoserije, montiranje pogonskih kotača na motore, montiranje ostalih kotača na konstrukciju, sastavljanje dijelova karoserije i postavljanje LED svjetala na auto. 

Author: Dubravko Kolarić foto: Dubravko Kolarić

Nakon toga potrebno je još sastaviti prikolicu, što je malo jednostavniji posao jer nema elektroničkih komponenti. 

Author: Dubravko Kolarić foto: Dubravko Kolarić

Zatim slijedi i konačni korak, izrada daljinskog upravljača od nekoliko elektroničkih komponenti, nekoliko komada plastike i nekoliko naljepnica.

Author: Dubravko Kolarić foto: Dubravko Kolarić

Kako bi zabava počela, odnosno nastavila se, potrebno je samo još uključiti Plancka i daljinski upravljač te ih međusobno upariti pritiskom na tipku. 

Author: Dubravko Kolarić foto: Dubravko Kolarić

Iako dugotrajan, proces  izrade Plancka je vrlo zabavan i zanimljiv, pogotovo za one koji se nikada nisu bavili elektroničkim komponentama. Također je krajnje jednostavan te se naša osmogodišnja članica "Autostart tima za napredne tehničke konstrukcije" lako snašla oko svega, osim oko samo jedne radnje koja je zahtijevala malo više fizičke snage, a to je konkretno bilo pričvršćivanje pogonskih kotača na elektromotore uz pomoć metalnih vijaka. U svakom slučaju, pohvalno je da je malo dijete u stanju samo napraviti više od 95 posto posla oko sastavljanja ove igračke. 

Author: Dubravko Kolarić foto: Dubravko Kolarić

Sam Planck možda nije brz ili agresivan poput nekih drugih igračaka i autića na daljinsko upravljanje koje možete kupiti, no svejedno će itekako zabaviti djecu te zainteresirati i možda prestraviti vašu kućnu mačku, što je u našem slučaju bilo urnebesno zabavno. Kako nema klasični sustav za upravljanje okretanjem kotača lijevo i desno, vozi se "poput tenka", naizmjeničnim aktiviranjem lijevog i desnog motora, te tako mijenja smjer. Može se kretati unaprijed i unazad, a u stanju je i okrenuti se na mjestu što je itekako praktično. U svakom slučaju, teško da će negdje zapeti u stanu pod uvjetom da nemate viših pragova između soba.  

Author: Dubravko Kolarić foto: Dubravko Kolarić

Zanimljivo uz Planck dolazi čip s video igricom koju je moguće igrati ako posjedujete CircuitMessovu igraču konzolu Bit koju je također potrebno sastaviti, pa čak i programirati. Nakon što sastavimo još barem jedan autić, to će sigurno biti naš idući projekt. 

Author: Dubravko Kolarić foto: Dubravko Kolarić

Sve u svemu Planck je vrlo zanimljiva i zabavna igračka koja ima i svoju veliku edukativnu vrijednost. Djecu uči o tehnici i elektronici i motivira ih da požele postati budući znanstvenici, inženjeri, programeri, elektroničari...

Također, ne sjećamo se kada smo zadnji puta kupili neku elektroničku igračku na čijoj kutiji je pisalo "Zemlja podrijetla: Hrvatska", pa svakako vrijedi pohvaliti ovu odličnu ideju i proizvod hrvatske tvrtke. Nakon što smo upoznali Plancka, sigurni smo da će i neki drugi proizvod iz serije Wacky Robots biti na našem popisu za predstojeću blagdansku kupovinu. 

Sponzorirani sadržaj donose Autostart i CircuitMess.

 


 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi u raspravu.