Početna Novosti 347 pregleda

IEA: Ovo je početak kraja naftnog doba

Koliko kilometara u različitim zemljama možete preći za 370 kuna?
FOTO: Duško Jaramaz/PIXSELL

Međunarodna agencija za energiju (IEA) smatra da će se vrhunac proizvodnje fosilnih goriva dogoditi još tijekom dvadesetih godina ovog stoljeća

Zbog napretka u proizvodnji obnovljive energije i porasta broja električnih vozila, potražnja za naftom, plinom i ugljenom počet će padati prije 2030. godine, prema novim projekcijama Međunarodne agencije za energiju (IEA).

Autonomna međuvladina organizacija sa sjedištem u Parizu prethodno je predvidjela da će proizvodnja industrije fosilnih goriva dosegnuti vrhunac 2030., ali je sada to pomaknuto unatrag te agencija smatra da će se vrhunac proizvodnje fosilnih goriva dogoditi još tijekom dvadesetih godina ovog stoljeća. 

RASTE OTPOR Italija: Zabrana auta na fosilna goriva nema smisla

"Samo na temelju današnjih politika vlada diljem svijeta, čak i bez ikakvih novih klimatskih politika, potražnja za svakim od tri fosilna goriva dosegnut će vrhunac u nadolazećim godinama. Ovo je prvi put da je vidljiv vrhunac potražnje za svakim gorivom u ovom desetljeću, ranije nego što su mnogi ljudi očekivali", rekao je direktor IEA,  Fatih Birol.

Birol tvrdi da porast broja vjetroelektrana i solarnih elektrana, smanjenje ulaganja u ugljen iz Kine i porast ulaganja u obnovljive izvore energije i nuklearnu energiju te porast broja električnih vozila diljem svijeta ukazuje na brzo približavanje vrhuncu u potražnji za fosilnim gorivima.

EU ODLUČILA Kraj trakavice: Benzinci i dizelaši su spašeni. Ali samo u teoriji

Osim toga, ruska invazija na Ukrajinu potaknula je mnoge europske države da ulažu u alternativne izvore energije, uključujući obnovljive. Sve to sugerira da se bliži kraj “zlatnog doba nafte” i da bi ulaganja u fosilna goriva trebala usporiti.

Međutim, Birol upozorava da ovakav razvoj događaja ne znači kraj globalnog zatopljenja. Čak i prema IEA-inim optimističnim izgledima, postojeća politika neće ograničiti globalno zagrijavanje na 1,5°C, što mnogi vide kao ključnu mjeru za izbjegavanje najgorih utjecaja klimatskih promjena.

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Autostart.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Autostart.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Lexi

    Pa kako će se struja proizvoditi nego fosilnim ,ili nuklearnim gorivima?!? Dok se ne sagrade prve termonuklearne elektrane,sve su ovo bajke. Da cijeli planet načičate vjetroelektranama i obložite solarnim panelima,ne bi imali dovoljno struje niti za USA,dok u ostatku svijeta

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi u raspravu.