Smisao ovoga "pokusa" je upozoriti proizvođače automobila na to da premalo pozornosti obraćaju na sigurnost modernih automobila od mogućih i jednostavno izvedivih cyber napada...
U današnje vrijeme sve više modernih automobila oslanja se na povezivanje s vitalnim sustavima automobila bežičnim putem, umjesto fizičkim i mehaničkim. Tako automobili postaju jeftiniji za proizvodnju, pametniji i prilagodljiviji, jednom riječju - moderniji. No, s druge strane, postaju i vrlo ranjivi. Koliko su zapravo podložni hakerskome napadu pokazali su stručnjaci izraelske tvrtke Argus Cyber Security, koji su uspjeli potpuno hakirati sustave ovog automobila i preuzeti kontrolu nad vozilom.
To je u praksi izgledalo ovako: Papučice za gas i kočnicu prestale su raditi, poremetio se rad instrumenata, uključivao se uređaj za pranje stakla, a auto se neprestano naizmjence otključavao i zaključavao. Čak su i žmigavci pokazivali pogrešan smjer.
Budući da postoji više mogućih načina za upad u sustav automobila, trenutačno nema jedinstvenoga rješenja koje bi potpuno spriječilo hakere i potpuno osiguralo automobil. Tijekom ovog eksperimenta automobil je vozio samo 25 km/h iz sigurnosnih razloga, a što bi se dogodilo za većih brzina? Posljedice bi bile strašne. Ovo je svojevrsno upozorenje autoproizvođačima da su automobili još uvijek previše ranjivi na ovome području.
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi u raspravu.