Početna 1 pregleda

Mali M za veliki užitak

BMW M2, Hungaroring
Vidi galeriju 1/12
Mali M za veliki užitak Mali M za veliki užitak Mali M za veliki užitak Mali M za veliki užitak Mali M za veliki užitak Mali M za veliki užitak Mali M za veliki užitak Mali M za veliki užitak Mali M za veliki užitak Mali M za veliki užitak Mali M za veliki užitak Mali M za veliki užitak

Naš novinar Zoran Majcan isprobao je najmanji bavarski coupe na F1 stazi Hungaroring, gdje osim brutalnih performansi dolaze do izražaja natjecateljski set-up i efikasne kočnice. Savršeno...

Rano ujutro, staza po kojoj svake godine početkom kolovoza na Velikoj nagradi Mađarske jure bolidi Formule 1, presijavala se na suncu. Potpuno novi asfalt s gumiranim slojem prepunim svjetlucavoga kvarca mamio nas je na akciju. Za prave sportske avanture potreban je i pravi stroj, a i motivirani vozači. Takvih naravno da ne nedostaje, a biti među njima istinska je privilegija. Ima li bolje jurilice od BMW-a i to onih koje priprema njihov čuveni Odjel M? Pitanje je samo kojega M-a. Šestica je prebrutalna i teška za vožnju po stazi, nova Petica tek stiže ujesen, a Trojka i Četvorka su već dokazane zvijezde njemačkoga DTM-a. Ostaje nam samo nova Dvojka.

Sportska cestovna jurilica duga je manje od 4,5 metra (4468 mm) i prava je bomba. Njezin trolitreni redni turbobenzinac sa 6 cilindara na stražnje kotače ispucava punih 370 KS uz pomoć automatskoga mjenjača sa 7 stupnjeva i s dvije spojke (osnovna opcija je ručni mjenjač sa 6 stupnjeva prijenosa). Iako manualna verzija pruža neviđene gušte, ako želite baš ozbiljno juriti, osobito trkaćom stazom, svakako je preporučljiva automatska DCT opcija. Nebesko plava M-dvojka stapala se s ljetnim nebom bez oblačka. Zauzeli smo mjesto u kokpitu i krenuli na prvi brzinski ispit koji se odnosio samo na početni dio staze. Nekoliko čunjeva pokazivalo nam je ispravne putanje u prva tri zavoja, a nakon toga je uslijedila šikana (također od čunjeva), koja nas je trebala odvratiti od sulude jurnjave. Barem zasad... 

Nakon dva prolaza uslijedio je i brzinski ispit sa štopanjem vremena na već memoriranoj dionici. Dok su se Michelinove Pilot Super Sport gume topile na vrućem asfaltu, uslijedila je i druga dionica na kojoj se također mjerilo vrijeme. Bila je smještena na središnjemu dijelu piste. Poslije zbrojenih vremena, između hrvatskih i inih novinara najbolje je vrijeme ostvarila, dakako, redakcija Auto starta.

Ipak, to je tek bila uvertira. Slijedili su testovi na cijelome krugu čuvene mađarske staze. Činio sam to s lakoćom i ne samo stoga što obožavam jurnjavu, što sam što na motociklu a što na jurilicama na dva kotača cijeli život jezdio po trkaćim stazama. Igrao sam se za zadovoljstvom s Dvojkom i poigravao s novinarskim suparnicima, koji nisu mačji kašalj. Iako mi takvo suparništvo nije bilo na pameti, bilo je ugodno slušati kad su objavljeni rezultati. Auto start je stalno bio na samom vrhu. Što reći, možda dobijem stimulaciju. Koliko god smo se trudili, M2 nismo mogli izmoriti. Kočnice, uvijek stakleni dio svakog auta, za vožnje trkaćom stazom ni nakon pretjerivanja nisu otkazivale poslušnost. Veliki diskovi s promjerom 380 mm sprijeda daju gotovo natjecateljske karakteristike ovom 1470 kg teškom autu.

Sve smo sportske mogućnosti isprobali u modu sport+, kad uživanje za upravljačem prati i nevjerojatna zvučna kulisa nabrijanoga rednog šestaka. Ponosni na postignuta vremena kočoperili smo se na suncu, a onda je za upravljač u svojstvu taksi vozača sjeo mladi engleski DTM as Tom Blomqvist koji nam je pokazao što dvojka na Hungaroringu stvarno može. Kroz dva kruga, koliko smo imali prilike sjediti na suvozačkome sjedalu, saznali smo da se M2 može voziti još puno, puno brže. Iako je mladac tvrdio da ga je "tjerao" na 70 posto snage, činilo nam se kao da je netko stisnuo brzo premotavanje filma. Nikada, baš ni u jednome trenutku najmanji BMW-ov sportaš nije nimalo "negodovao". Kad smo pak odlučili novu M-dvojku isprobati na "običnoj" cesti, pritiskom na prekidač pokraj ručice mjenjača ova brutalna jurilica pretvorila se u gotovo komfornu limuzinu, a "vrištanje" iz ispušnih cijevi jednostavno je nestalo.

Što reći? Svaki tajkun koji imalo drži do sebe trebao bi ih imati. Mi bismo se ipak odlučili za Dvojku. Barem dok u nama još kuca sportsko srce. Najmanja jurilica pruža najveći užitak. Ekstremna jurilica u Hrvatskoj stoji 586.133 kune, a uz dodatak od 25.000 koliko treba doplatiti za 7-stupanjski automatski DTC mjenjač, cijena se penje i iznad 600.000 kuna. Dodate li još štogod s popisa dodatne opreme cijeni je samo nebo granica. Što je to za one koji imaju i kojim nije teško platiti vrhunsko zadovojstvo, sportski imidž i ono najvažnije što M nudi – status!

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi u raspravu.