Mercedes je bio aktivan sudionik u svemu no jedini je prošao bez kazne jer je "cinkao" druge tvrtke iz kartela u zamjenu za potpuni imunitet
Travanj je počeo vrlo loše za proizvođače automobila jer danas stupaju na snagu razorne američke carine na uvoza automobila, a već jučer je Europska unija kaznila 15 proizvođača automobila i Europsku udrugu proizvođača automobila (ACEA) s ukupno 458 milijuna eura zbog “sudjelovanja u dugotrajnom kartelu u vezi s recikliranjem vozila na kraju životnog vijeka”.
Prema Europskoj komisiji, 16 proizvođača automobila i ACEA "sklopili su u antikonkurentske sporazume i sudjelovali u usklađenoj praksi u vezi s recikliranjem vozila za otpad". Konkretno, proizvođači su se složili da neće plaćati tvrtkama za recikliranje vozila jer su vjerovali da je to već samo po sebi "dovoljno profitabilan posao". Povrh toga, tvrtke i organizacija su navodno "dijelile komercijalno osjetljive informacije o svojim pojedinačnim ugovorima s tvrtkama za recikliranje automobila i koordinirale svoje ponašanje prema tim tvrtkama." Također su navodno skrivali podatke o recikliranju od javnosti kako bi spriječili potrošače da to uzmu u obzir pri kupnji vozila.
Sve ovo je u suprotnosti s Direktivom 2000/53/EC, koja poziva posljednjeg vlasnika dotrajalog vozila da ga može besplatno zbrinuti kod tvrtke za recikliranje. U direktivi stoji da proizvođači, ako bude potrebno, trebaju bi platiti troškove za to. Direktiva također kaže da potrošači moraju biti informirani o učinkovitosti recikliranja novih automobila.
29.04.2021., Zagreb - Jure Vukic, predsjednik Uprave tvrtke CEZAR iz grupacije CIOS. Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
Koordinirano odbijanje plaćanja tvrtkama za recikliranje trajalo je više od 15 godina, a u sve su bili uključeni BMW , Ford, Honda, Hyundai/Kia, Jaguar Land Rover, Mazda, Mercedes, Mitsubishi, Opel, Renault/Nissan, Stellantis, Suzuki, Toyota, Volkswagen i Volvo. Tata, General Motors i Geely također su kažnjeni kao matične kompanije nekih uključenih. Što se tiče Europskog udruženja proizvođača automobila, ono je navodno djelovalo kao "pomagač kartela" jer je "organiziralo brojne sastanke i kontakte između proizvođača automobila uključenih u kartel".
Mercedes je bio aktivan sudionik u svemu no jedini je prošao bez kazne jer je "cinkao" druge tvrtke iz kartela u zamjenu za potpuni imunitet. Honda, Mazda, Mitsubishi i Suzuki bili su "manje upleteni" u skandal, dok je Renault "izričito tražio izuzeće od sporazuma da se ne reklamira korištenje recikliranih materijala u novim automobilima". Stellantis (uključujući Opel), Mitsubishi i Ford također su surađivali s istragom u zamjenu za blažu kaznu.
Volkswagen je najveći gubitnik s kaznom od 127,7 milijuna eura, a slijede Renault/Nissan s 81,5 milijuna eura i Stellantis sa 74,9 milijuna eura. Ostali proizvođači su dobili kazne od 4,15 milijuna eura (Mitsubishi) do 41,5 milijuna eura (Ford), a ACEA je kažnjena s 500.000 eura.
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi u raspravu.