Do ozljeda može doći prilikom aktiviranja zračnih jastuka u slučaju nesreće ali i prilikom naglog kočenja
Najpopularnije prijevozno sredstvo Hrvata i većine Europljana za odlazak na godišnji odmor je automobil. Međutim, nije dobra ideja potpuno se opustiti i najudobnije moguće smjestiti na dugim putovanjima. Nepravilni položaj sjedenja u vozilu može dovesti do ozljeda opasnih po život u slučaju nesreće. Stavljanje nogu na upravljačku ploču posebno je opasno, otkrio je renomirani njemački auto klub ADAC uoči vrhunca sezone godišnjih odmora.
Test sudara koji je proveo ADAC Unfallforschung (odjel za istraživanje prometnih nesreća) pri brzini od 64 km/h pokazao je da postoji značajan potencijal za ozbiljne ozljede ako odmarate stopala na prednjim armaturama što nerijetko rade mnoge suvozačice i suvozači. Do ozljeda može doći prilikom aktiviranja zračnih jastuka u slučaju nesreće ali i prilikom naglog kočenja.
Zračni jastuk se aktivira i ekspandira brzinom od čak 400 kilometara na sat, te se pritom noge na prednjim armaturama izbacuju prema gornjem dijelu tijela. Suvozač se pritom "preklapa poput švicarskog noža" i postoji velika opasnost za sudar glave s koljenima koji može dovesti do ozbiljnih ozljeda. Mogu se pojaviti i ozbiljni prijelomi donjih ekstremiteta i zdjelice.
ADAC je stoga objavio svoje savjete za pravilno sjedenje u automobilu na dužim putovanjima ali i u svim drugim prilikama. Njih navodimo u nastavku:
1. Putnici u prvom redu trebaju sjediti što uspravnije
2. Vozačevo sjedalo treba namjestiti tako da noge u koljenima nisu ispružene prilikom pritiskanja pedala
3. Udaljenost između gornjeg dijela tijela i vozačevog zračnog jastuka u upravljaču trebala bi biti oko 25 do 30 centimetara.
4. Nemojte se voziti u ležećem položaju. Ako kao suvozač naslon sjedala nagnete daleko prema natrag i vežete se sigurnosnim pojasom dok ležite, riskirate ozbiljne ozljede u slučaju nesreće. Naime, u tom položaju može doći do klizanja tijela ispod trbušnog pojasa, što može rezultirati ozbiljnom kompresijom i ozljedama kralježnice ili pojas može uzrokovati ozbiljne unutarnje ozljede u trbušnoj šupljini.
5. Uvijek pravilno pričvrstite pojas. Trbušni pojas mora uvijek dobro pristajati, a rameni pojas mora biti povučen blizu uz tijelo kako bi se osiguralo sigurno prianjanje. Ne smije se držati ispod pazuha jer postoji velika opasnost od ozljeda rebara i glave u slučaju nezgode.
6. Pravilno postavljanje pojasa je posebno važno kada se djeca vežu u dječju sjedalicu. I ovdje pojasevi uvijek moraju biti zategnuti. U slučaju nesreće, dijete bi inače moglo iskliznuti iz sjedalice za bebe ili dječje sjedalice. Osnovno pravilo za pravilno kopčanje između pojasa i djetetovih prsa ne smije biti više debljine jednog dlana.
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi u raspravu.