Početna Novosti 52 pregleda

Posljednji potez Bidena: SAD zabranjuje kineske automobile i tehnologiju

FOTO: Evelyn Hockstein/Reuters/PIXSELL

Bidenova administracija ukazuje na kinesku “kibernetičku špijunažu i operacije upada, koje i dalje predstavljaju značajnu prijetnju američkoj kritičnoj infrastrukturi i javnoj sigurnosti”


Bidenova administracija napravila je korak bliže zabrani uvoza kineskih vozila i tehnologije. To bi moglo predstavljati značajan problem, ne samo za kineske, već i za neke druge proizvođače automobila. 

"Biden poduzima snažne i odlučne akcije kako bi zaštitio Ameriku od rizika nacionalne sigurnosti povezanih s iskorištavanjem američkih lanaca opskrbe povezanih vozila od strane Narodne Republike Kine i Ruske Federacije. Kao dio ovog napora, Ministarstvo trgovine dovršilo je pravilo koje će zabraniti prodaju i uvoz hardverskih i softverskih sustava povezanih vozila, kao i dovršenih povezanih vozila iz Kine i Rusije", stoji u priopćenju iz Bijele kuće. 

NOVI UDARAC SAD će zabraniti i kineski softver i hardver u automobilima

Američke vlasti tvrde da Bluetooth, mobilna, satelitska i WiFi povezivost mogu korisnicima pružiti veću pogodnost i sigurnost, ali "uplitanje stranih protivnika u opskrbne lance" predstavlja značajnu prijetnju. Objasnili su da bi to moglo dati "zlonamjernim akterima nesmetan pristup ovim povezanim sustavima i podacima koje prikupljaju."

Bidenova administracija dalje ukazuje na kinesku “kibernetičku špijunažu i operacije upada, koje i dalje predstavljaju značajnu prijetnju američkoj kritičnoj infrastrukturi i javnoj sigurnosti”. Osim mogućnosti ometanja kritične infrastrukture SAD-a, vlada je zabrinuta zbog "masovnog prikupljanja osjetljivih informacija, uključujući geolokacijske podatke, audio i video snimke i druge analize životnih obrazaca".

OD 31. LISTOPADA Odlučeno je: Kineski auti poskupljuju, EU im uvodi carine

Zanimljivo, pravilo cilja i na tvrtke koje proizvode vozila u Americi. Kao što je Bijela kuća objasnila, “Pravilo također uključuje zabranu prodaje povezanih vozila u Sjedinjenim Državama od strane subjekata koji su u vlasništvu, pod kontrolom ili pod jurisdikcijom ili vodstvom NR Kine ili Rusije, čak i ako su ta vozila napravljena u Sjedinjenim Državama.” 
 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi u raspravu.