Početna Novosti 4190 pregleda

Šok: Porsche gasi bivšu Rimčevu tvrtku. Otkazi i u Hrvatskoj

FOTO: Dreamstime

Tvrtka je potvrdila veliko restrukturiranje koje uključuje gašenje nekoliko podružnica i ukidanje više od 500 radnih mjesta...

Prsche posljednjih godina snažno ulaže u električne automobile i uvjerava tržište da budućnost marke leži upravo u elektrifikaciji. No sada njemački proizvođač sportskih automobila povlači niz poteza koji pokazuju da tranzicija ne ide onako glatko kako se očekivalo.

Tvrtka je potvrdila veliko restrukturiranje koje uključuje gašenje nekoliko podružnica i ukidanje više od 500 radnih mjesta. Među projektima koji odlaze u povijest nalazi se Cellforce Group, Porscheov odjel za razvoj naprednih baterijskih ćelija za električne automobile i automobilski sport. U kompaniji tvrde da projekt više nema dovoljno održivu dugoročnu perspektivu.

Author: Porsche foto: Porsche

Gasi se i Porsche eBike Performance, odjel koji se bavio pogonskim sustavima za električne bicikle. Ova vijest je posebno interesantna za nas, jer je riječ o nasljedniku bivše tvrtke Greyp Bikes koju je osnovao Mate Rimac i kasnije je prodao Porscheu. Razlog su, kako navode, drastično promijenjeni tržišni uvjeti. Gašenje poslovanja na lokacijama u Ottobrunnu i Zagrebu pogađa oko 360 zaposlenika.

Greyp G6 | Author: Greyp bikes foto: Greyp bikes

Istodobno se zatvara i tvrtka Cetitec koja se bavila tehničkim razvojem i inženjeringom za automobilske projekte. Posao gubi još 60 zaposlenika u Njemačkoj i dodatnih 30 u Hrvatskoj.

Sve dolazi samo nekoliko tjedana nakon što je Porsche prodao svoj udio u Bugatti Rimcu, što dodatno pokazuje koliko ozbiljno pokušava smanjiti troškove i stabilizirati poslovanje. Šef tvrtke Michael Leiters pritom je otvoreno poručio da se Porsche mora ponovno fokusirati na svoj temeljni posao, automobile. Mnogi tu izjavu vide kao priznanje da je dio električne strategije otišao predaleko i prebrzo.

Najveći problem trenutačno predstavlja Porsche Macan. Marka ovog ljeta planira ugasiti benzinsku verziju modela i potpuno prijeći na električni Macan, no interes kupaca za klasični SUV i dalje je na mnogim tržištima znatno veći nego za električnu verziju. Posebno je problematično američko tržište gdje električni Macan zasad ne ostvaruje očekivane rezultate.

Author: Porsche foto: Porsche

Situaciju dodatno komplicira činjenica da nova benzinska ili hibridna generacija Macana navodno neće stići prije 2028. godine. Porsche se tako našao u neugodnom razdoblju u kojem prerano gasi model za kojim još postoji velika potražnja.

Porsche sada pokušava racionalizirati i unutarnju organizaciju pa se posebni Car-IT odjel ponovno spaja s klasičnim razvojnim sektorom. Taj je odjel prije nekoliko godina osnovan kako bi ubrzao razvoj softvera i digitalnih sustava, a vodio ga je Sajjad Khan koji je stigao iz Mercedes-Benza.
 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi u raspravu.